Ön benne van az 5%-ban aki ezt tudja?
Az UV sugárzás káros hatásai a szemre.
Lassan itt a nyár és a jó idő, még ha mostanában ez nem is tűnik úgy, ha az ég felé nézünk, vagy az időjárás jelentést nézzük. Egy szempontból ennek örülhetünk, ugyan is még van egy kis időnk felkészülni a nyár legkárosabb hozadékára, az UV sugárzásra. (Kérjük, ossza meg ismerőseivel ezt a cikket, mert a legkisebbektől, a legnagyobbakig mindenkit érintő aktuális témáról fog olvasni.)
A most következő 7 mondatban gyorsan túl is esünk a tudományos részen.
Az UV sugárzásnak 3 fő típusa van. Az UVA, UVB és az UVC. Az UVC-vel nem is kell nagyon foglalkoznunk, hacsak nem éppen Houstonban olvassuk ezt a cikket a kilövésre váró űrhajónkban, ugyanis az ózon réteg ezt a típust kiszűri nekünk.
Köszönjük szépen, kedves Ózon réteg!
A másik kettő közül pedig az UVB sugárzás jelenti a nagyobb veszélyt. Ez a sugárzás képes eljutni a szemfelszínre, lencsére és a retinába így okozva szemkárosodást (akár végleges vakságot) és nem utolsó sorban a bőrrák kialakulásában is az egyik zászlóshajó. Nagyon egyszerűen fogalmazva, úgy, mint a bőrt is, a szemet is megégeti.
Tehát,
Az UV sugárzás károsítja a szemszövetet, ami végül vaksághoz is vezethet. A kihívást az egészben az jelenti, hogy sugárzás nem csak akkor ér bennünket, ha nyáron, délidőben, a napot nézzük kifeszített szemekkel. Tudósok bebizonyították, hogy árnyékban is veszélyben vagyunk. Sajnos ez azért van, mert a talajról visszaverődik sugárzás (homok, vízfelszín, hó). Tehát, egész évben oda kell, hogy figyeljünk és védekezzünk.
Mi történik, ha nem vesszük komolyan?
- kialakulhat kúszóhártya,
- szürkehályog,
- sárgatest sorvadás,
- hóvakság,
- vakság,
- szemideggyulladás.
Mik a tünetei a károsodásnak?
A legtöbbször sajnos lassan és fájdalommentesen gyűrűzik be egy-egy betegség, így nem könnyű, főleg laikusként, észrevenni. Azonban ha szokatlanul
- sokszor könnyeznek a szemeink,
- ha sokszor vörös,
- fáj a mozgatása és ha hozzáérünk,
- ha homályosan kezdünk el látni,
legyen erős a gyanúnk, hogy baj lehet. Keressünk fel szakorvost! Ha nem tesszük, elfőrdulhat, hogy visszafordíthatatlan lesz a folyamat, amin már a műtét sem segíthet.
A napon kívül előidézhet más is UV sugárzás okozta károkat?
Sajnos a válasz, hogy igen. Ide tartoznak a
- higanylámpák
- szolárium csövek és a
- monitorok
Hogyan védekezhetünk?
- Első és legfontosabb védelmi vonalunk és egyben a leghatékonyabb az UV szűrővel ellátott (nap)szemüveg. Fontos, hogy ezt ellenőrzött helyen szerezzük be, megbízható üzletben. Ha olyan napszemüveget veszünk, ami nincs kezelve UV szűrű réteggel, akkor csak olajat öntünk a tűzre és nagyon felgyorsítjuk a látás károsodásának folyamatát.
- Hordjunk kalapot. Ez a megoldás is jól jöhet. Hátránya annyi, hogy a kalapokat nem mindenki szereti és előfordulhat, hogy pont nekünk nem is állna jól.
- Kerüljük a napot. Na, igen, ez gyakorlatilag lehetetlen és ugye tudjuk azt is, hogy még az árnyék sem nyújt fedezéket teljesen. Az meg gondolom senkinek sem vonzó lehetőség, hogy egy ablakok nélküli szobában éljen.
Csináltasson nálunk UV szűrőréteggel ellátott szemüveglencsét és védje meg a saját és családja szeme világát!
Üzletünk a 20. kerületben a Török Flóris utca 51 szám alatt található. Nézze meg térképen ide kattintva! Minden hétfőn és csütörtökön várjuk sok szeretettel az ingyenes látásvizsgálatunkon, amiről bővebben itt írunk!